Zgłoś naprawę!
Darmowy kurier!

Trwałe kasowanie danych z nośników

Przenosząc pliki do systemowego "kosza" a następnie opróżniając go jesteśmy pewni, że dane zawarte w nich uległy ostatecznej zagładzie i my oraz nikt inny nie jest w stanie ich odzyskać. Tak się jednak nie dzieje. Dane te w większości przypadków można z powodzeniem odzyskać za pomocą odpowiedniego oprogramowania. Dzieje się tak ponieważ mechanizmy systemowe wykorzystywane do kasowania danych zamazują tylko odpowiadający im wpis w tablicy alokacji plików a nie kasują z nośnika. Dzięki temu możliwe jest ponowne użycie zajmowanych wcześniej sektorów dysku. Nim to jednak nastąpi "zamazane" dane można odzyskać. Usunięcie partycji lub wykasowanie też nie gwarantuje zniszczenia danych na niej zawartych.

Tak naprawdę stuprocentową pewność destrukcji danych uzyskamy tylko w przypadku fizycznego zniszczenia nośnika. Można tego dokonać nagrzewając dysk twardy do dość wysokiej temperatury. Traci on wtedy swoje właściwości magnetyczne. Innym sposobem jest poddanie naszego "twardziela" działaniu pola magnetycznego.

Metoda fizycznej destrukcji jest dosyć kosztowna i mało kogo na nią stać. Stosowana jest głównie przez instytucje rządowe i banki, gdzie szczególną wagę przywiązuje się do poufności danych.

Firma Global Recovery w pełni usuwa dane z wszystkich możliwych nośników. Na poparcie procedur bezpieczeństwa posiadamy certyfikaty wydane przez ABW, dotyczące poufności danych, w najwyższym z możliwych (cywilnie) stopni.