Zgłoś naprawę!
Darmowy kurier!

Odzyskiwanie danych z pamięci przenośnych

gold_pendrive5.jpeg

Pendrive oraz karty flash zdominowały rynek urządzeń przenośnych, służących przenoszeniu i magazynowaniu danych (choć to drugie jest błędem!).

Te małe, najwygodniejsze w użyciu nośniki danych są najszybszą formą przenoszenia danych pomiędzy komputerami. Możemy na nich trzymać zdjęcia, filmy czy też dokumenty. Niewielka kość pamięci potrafi zgromadzić w swych zasobach nawet kilkadziesiąt GB danych.

Jednak należy wiedzieć, iż pendrive to zawodna forma magazynowania danych, bardzo podatna na uszkodzenia elektroniczne jaki i fizyczne wynikające z niewłaściwego używania i zabezpieczenia w trakcie transportu i eksploatacji.

Utrata danych zapisanych uprzednio na nośniku typu pendrive wynika najczęściej z uszkodzenia podzespołów elektronicznych odpowiedzialnych za odczyt i zapis pamięci. Mniej niepokojące przypadku dotyczą logicznych uszkodzeń. Ze względu na genezę wyróżniamy rodzaje uszkodzenia: 

 

  • Logicznego - przejawiającego utratą spójności logicznej danych zapisanych na nośniku i np. brakiem możliwości uzyskania dostępu do pliku 
  • Elektronicznego ? często powodem powstawania tego uszkodzenia jest brak ostrożności podczas podłączania i wyjmowania pamięci z portu. Wiąże się to też z faktem występowania napięcia 5 V na złączu USB. Większość układów pamięciowych jest zasilana niższym napięciem, dla tego przepięcia, skoki napięcia a także przebicia są tak bardzo częstą i szkodliwą usterką dla urządzenia. 
  • Fizycznego ? mowa tutaj o uszkodzeniach z winy użytkownika takich jak : ułamane wytyki USB, złamania wynikające z niewłaściwego transportowania pamięci, zalaniach itp.
 
 
Użytkownik powinien być świadomy, iż wszelkie samodzielne i nieumiejętne próby odzyskiwania danych kończą się zwykle pogorszeniem sytuacji. Mianowicie utrudnia to a niejednokrotnie wręcz uniemożliwia przywrócenie dostępu do danych serwisom specjalizującym się tym profesionalnie.