Zgłoś naprawę!
Darmowy kurier!

Odzyskiwanie danych z dysków twardych

hd_lables.jpgFirma Global Recovery posiada najnowocześniejsze laboratorium wyposażone w sprzęt m.in. taki jak komora laminarna, która pozwala na otworzenie dysku w sterylnych warunkach, niezbędnych do odzyskania danych z dysków twardych (HDD) bez ryzyka powiększenia strat i podniesienia skuteczności odzysku utraconych danych. W naszej ofercie znajduje się również profesjonalna i sprawna naprawa dysku.

Odzyskujemy dane we wszystkich przypadkach ich utraty, także w przypadku najpoważniejszych uszkodzeń mechanicznych nośników.


Ekspertyza jest bezpłatna, nawet w przypadku braku akceptacji kosztów odzysku danych.

Wieloletnie działania w branży odzyskiwania danych pozwoliły nam również zbudować własną bazę dysków potrzebną do pozyskania części zamiennych takich jak elektronika dysku czy głowice, bez których odzyskanie danych w niektórych przypadkach byłoby niemożliwe.

Odzyskujemy dane bez względu na producenta dysku, typ dysku, model dysku, czy interface. Brak dostępu do danych może wynikać zarówno z błędów logicznych struktury plików, jak i samego działania dysku.

 

Aby ustalić rodzaj uszkodzenia i przedstawić Państwu wynik analizy, zapraszamy do skorzystania z bezpłatnej ekspertyzy, która pozwoli również oszacować koszt odzyskania danych.

 

 

Odzyskujemy dane z takich nośników jak:

Obsługiwane systemy plików:

  • dyski  3.5 cala - komputery PC
  • dyski  2.5 cala - laptopy
  • dyski  1.8 cala – laptopy
  • interface'y: ATA , SATA , SCSI , SAS, SSD
System plików ntfs i ntfs5
System plików fat i vfat
System plików raiserFS
System plików ext2, ext3 i ext4
System plików ufs
System plików btrfs
System plików zfs
System plików xfs
System plików jfs
System plików hpfs
System plików hfs i hfs+


 

Uszkodzenia logiczne

Uszkodzenia logiczne polegają na naruszeniu integralności struktury logicznej danych zapisanych na nośniku. Sam nośnik jest w pełni sprawny. Uszkodzenia logiczne mogą być spowodowane atakami wirusów, przerwami w dopływie prądu elektrycznego, skokami napięcia lub błędami w oprogramowaniu. Przyczynami uszkodzeń programowych są również błędy popełnione przez człowieka – formatowanie dysku, kasowanie plików czy uszkodzenie partycji poprzez niewłaściwe użycie narzędzi dyskowych, np.: fdisk, cfdisk.

Uszkodzenia fizyczne

Uszkodzenia fizyczne są najczęściej trudniejsze do odtworzenia od uszkodzeń logicznych. W tego typu przypadkach uszkodzeniu najczęściej ulegają elementy mechaniczne dysków twardych, takie jak głowice, silnik.  Uszkodzeniom ulegają również układy elektroniki i talerze. W pozostałych nośnikach danych, uszkodzeniu ulega przede wszystkim materiał na którym zapisane są dane – warstwa refleksyjna w płytach CD, DVD, czy układy elektroniczne – pamięciach flash.


Działania profilaktyczne czyli Backup

Nie istnieją idealne zabezpieczenia przed utratą danych. Nawet uchodzące za niezawodne systemy macierzowe np RAID dają co najwyżej 99,9% pewności bezpieczeństwa danych. Używając na co dzień zwykłego komputera PC, regularnie zachowuj swoje dane na wydzielonej partycji dysku (rozwiązanie najprostsze choć najmniej bezpieczne) lub na innych nośnikach (na przykład na drugim dysku). Tanim i łatwo dostępnym nośnikiem do archiwizacji stosunkowo niewielkiej ilości danych jest płyta CD lub DVD.

Podział dysku na partycje pomaga ustrzec się przed utratą danych wskutek wystąpienia błędu logicznego, np. błędów systemu, wadliwej pracy aplikacji, czy ataku wirusa. Nie trzymaj strategicznych danych na partycji systemowej (czyli tej, na której zainstalowany jest system operacyjny). Jest ona najbardziej narażona na wszelkiego rodzaju usterki logiczne prowadzące do utraty danych.

W przypadku utraty danych nie wolno stosować defragmentatora! Jego zadaniem jest scalenie rozrzuconych po dysku części plików tak, aby znajdowały się w kolejnych klastrach dysku. W momencie utraty danych w wyniku uszkodzenia systemu plików, defragmentator uznaje obszary na dysku, na których znajdują się zagubione pliki za wolne i nadpisuje je innymi danymi, uniemożliwiając odzyskanie danych. Dlatego po utracie danych nie przeprowadzaj defragmentacji!

Objawy zbliżającej się awarii dysku twardego

Wymienione poniżej objawy mogą zapowiadać awarię dysku twardego, a w konsekwencji utratę zapisanych na nim informacji. W przypadku wystąpienia przynajmniej jednego z objawów uszkodzenia należy utworzyć kopię zapasową danych zapisanych na dysku.

Dysk zaczyna pracować coraz wolniej, co objawia się tym, że operacje wykorzystujące dysk w swojej pracy (np. zapis pliku lub jego odczyt) zajmują coraz więcej czasu.

Z dysku twardego dochodzą nietypowe hałasy, jak na przykład przenikliwe świstanie lub dźwięki przypominające mielenie, skrzypienie lub stukanie.

Zaczynają pojawiać się problemy z dostępem do danych na dysku. Scandisk uruchamia się przed uruchomieniem Windows w trybie skanowania powierzchni dysku.

W przypadku kiedy dysk twardy ulegnie uszkodzeniu fizycznemu, nie wolno otwierać jego obudowy. Zdjęcie obudowy dysku twardego w pomieszczeniach, które nie są do tego przystosowane, grozi bezpowrotną utratą danych lub drastycznym zmniejszeniem żywotności nośnika (nawet stukrotnym!). Dyski twarde produkowane są w warunkach laboratoryjnych. Pojedynczy pyłek kurzu może mieć szerokość równą kilku lub kilkudziesięciu ścieżkom dysku, na których zapisane są dane. Na każdej ścieżce może być zapisanych kilka plików. Można wyobrazić sobie więc straty, jakie może spowodować kurz dostający się do wnętrza dysku twardego. Bezpiecznie można ściągnąć obudowę HDD tylko w przystosowanych do tego celu miejscach takich, jak hale technologiczne producentów dysków twardych, czy komory laminarne profesjonalnych laboratoriów odzyskiwania danych.